SALMON DERBY

2020 Salmon Derby

The Salmon Derby is our annual Summer long event for our Members*. Members that are Charter, Non-charter, and Business members are automatically entered into the Derby that runs from Memorial Day to Labor Day. Derby rules requires all fish to weigh at least 10 pounds to be eligible, there are no prizes for fish under 10 pounds. In addition, you must leave from a port in Manistee County and return to a port in Manistee County. Members are allowed to weigh as many fish as they want to, and will pay out multiple prizes to any one person that makes the top three on the board.

Official weigh stations for the MCSFA Salmon Derby are: Onekama Marine, Arcadia Marine, Insta-launch Campground, Tangled Tackle, Shipwatch Marina, Riverside Charters (522 Water St., Manistee) and Steelhead Hunter Charters (304 River St., Manistee). The boards with the latest results are posted at the above listed businesses. They volunteer their time, and support the MCSFA throughout the year.
Click the link for the full list of rules: Salmon Derby Official Rules

2020 FINAL Standings

Updated: September 8, 2020

JUNE JULY AUGUST
SALMON
1st

$100

Tom Gorguze

Bad Dog

25.95

Galen Hull

Hull-A-Blue

32.55

Paul Schlafley

Riverside

34.50

2nd

$75

Jay Block

Block’s Catch

25.70

Doug Cwanek

Lori Ann II

32.10

Kevin Hughes

Sand Piper III

33.50

3rd

$50

Lance Keene

Steelhead Hunter

25.00

Eric Castles

KingSlayer

30.30

Eric Castles

King Slayer

32.40

STEELHEAD
1st

$100

Mark Sochochi

Grey Ghost

15.75

Kirsten Meyer

JerryRiggin

15.50

Brad (Herbert) Phelps

Shakers

13.85

2nd

$75

Jake Bartynski

Netminder

14.20

Mike Coe

Coe’s Nest

11.95

Larry Scharich

Reel Pleasure

12.40

3rd

$50

Steve Hodges

Hook-Up

12.60

Todd Hundley

T-N-T

10.80

David Nelson

Miss Stress

11.65

BROWN TROUT
1st

$100

Paul Schlafley

Riverside

11.95

2nd

$75

3rd

$50

LAKE TROUT
1st

$100

Ed Jonaitis

O Fish L Business

22.65

Gabe Graham

Elsie-K

23.80

Gabe Graham

Elsie-K

20.25

2nd

$75

Kevin Hughes

Sand Piper III

20.55

Win Wolf

Winn-N-Angel

21.40

Fred Boulton

Freddie B

19.80

3rd

$50

Jeff Pyciak

Hot Ticket II

19.85

Don Garno

JobSite

19.65

Kevin Hughes

Sand Piper III

19.30

Spring Banquet
Small Boat
Salmon Derby
FUN FISH
KIDS FISH
Ladies Classic
Budweiser Pro/Am
About Us

2019 Salmon Derby

Print Friendly, PDF & Email

The 2019 Salmon Derby begins May 25th and ends September 8th.  You need to be a member of the MCSFA to qualify.  New this year — payouts will take place during the Spring Banquet.

June July August
Salmon
1st Place Jeff Campbell

DOUBLE K

26.70

Dave LaPoint

NOT TO WORRY

33.90

Troy Sian

HO DIGGITY

34.45

2nd Place Lance Keene

STEELHEAD HUNTER

26.55

Gabe Graham

ELSIE K

33.45

Mike Jablonski

FISHIN FINN ATTICS

34.20

3rd Place Dave Scharich

FIN QUEST

26.30

Larry Scharich

REEL PLEASURE

33.35

Jack D’Amato

JOANNA V

33.60

Steelhead
1st Place Ryan McAllister

MY MISTRESS II

16.95

Stacy Peterson

BULLHEAD

16.25

Larry Sharich

REEL PLEASURE

15.00

2nd Place Bob Paradise

ALMOST PARADISE

13.70

Gabe Graham

ELSIE K

11.35

Keven Berklund

DECOY

14.75

3rd Place Eric Walline

Trophy Cup

13.00

Larry Scharich

REEL PLEASURE

11.25

Kevin Hughes

SANDPIPER III

14.55

Brown Trout
1st Place Paul Schlafley

RIVERSIDE

12.75

2nd Place
3rd Place
Lake Trout
1st Place Brian Cecil

AFISHIONADO

19.95

Gabe Graham

ELSIE K

22.65

Gabe Graham

ELSIE-K

21.60

2nd Place Keven Berklund

DECOY II

18.05

Larry Scharich

REEL PLEASURE

22.60

Randy Bailey

III BRATTS

21.45

3rd Place Dave Buchanan

DAY BREAK

17.40

Kevin Hughes

SANDPIPER III

21.65

Keven Berklund

DECOY

16.95

2018 Salmon Derby

Print Friendly, PDF & Email
June July August
Salmon
1st Place T. Ervin, Legacy                    25.95 K. Spindler, Life’s to Short  33.05 L. Keene, Steelhead Hunter    33.60
2nd Place L. Scharich, Reel Pleasure      25.15 M. Clark, Salmon Patty      30.85 K. Berklund, Decoy                  33.25
3rd Place P. Schafley, Riverside             25.10 G. McDougall, Jawbreaker  30.10 J. Block, Blocks Catch             32.14
Steelhead
1st Place L.Scharich, Reel Pleasure     18.25 T. Hundley, TNT                12.50 D. Buchanan, Daybreak           15.30
2nd Place M. Clark, Salmon Patty        12.95 G. Graham, Elsie K             12.25 L. Scharich, Reel Pleasure          14.00
3rd Place M.Nagnuson, Wet Dog       11.55 T. Rassmussen, Sue Lee     11.45 D. Kuenzer, Obsession             12.40
Brown Trout
1st Place K. Huges, Sandpiper               19.35 G. Graham, Elsie K             18.40 T. Rassmussen, Dog Bone         21.75
2nd Place W. Volkema, Knot Hunting     12.05 S. Peterson, Bullhead                 14.55
3rd Place D. Cermak, Jane’s Overtime   10.90
Lake Trout
1st Place D. Gentry, Doc’s Holiday        20.25 J. Campbell, Double K       17.55 P. Schafley, Riverside             21.65
2nd Place K. Huges, Sandpiper               17.20 E. Walline, Trophy Cup       17.50 G. Peplinski, Netminder          21.30
3rd Place M.Mogg, Starlight                  16.70 M. Clark, Salmon Patty      17.15 B. Cecil, Afishinado               20.05

2017 Salmon Derby

Print Friendly, PDF & Email
June July August
Salmon
1st Place  M. Chmura, Pier Pressure      25.55 L. Keene, Steelhead Hunter 29.70  P. Schafley, Riverside  30.25
2nd Place  B. Phelps, Shakers                   22.45 T. Rasmussen, Sue Lee 28.85  J. Pyciak, Hot Ticket         29.85
3rd Place  B. Guenhardt, Renegade       20.90 K. Hughes, Sandpiper  27.20  L. Keene, Steelhead Hunter 29.75
Steelhead
1st Place  B. Buchanan, Three Bucks    15.95 M. Chmura, Pier Pressure  17.00  L. Scharich, Reel Pleasure 11.65
2nd Place  L. Keene, Steelhead Hunter   11.35   D. Schwark, Summer Daze 13.80  J. Livingston, E Z Livin 10.50
3rd Place  T, Ervin,  Legacy                      10.90  G. McDougall, Jawbreaker 13.10
Brown Trout
1st Place  T. Ervin, Legacy                       15.20  G. Gerona, Addicted 2 Fishing 15.25
2nd Place  T. Hundley, TNT     14.50
3rd Place  D. Buchanan, Daybreak 12.65
Lake Trout
1st Place  P. Schafley, Riverside                 21.11  S. Peterson, Bullhead     20.90  K. Hughes, Sandpiper  20.00
2nd Place  K. Hughes, Sandpiper                 17.65  L. Scharich, Reel Pleasure 18.40  P. Sedelmaier, Off Call  16.95
3rd Place D. Shamel, Keepin it Reel           15.55  M. Chmura, Pier Pressure  17.70  P. Schafley, Riverside  13.80

MCSFA

PROMOTING MANISTEE COUNTY SPORTFISHING

JOIN NOW